В Україні 40% м’яса на прилавках – фальсифікат:на що звертати увагу

В Україні 40% м’яса на прилавках – фальсифікат:на що звертати увагу

В Україні близько 40% м’яса на прилавках – фальсифікат і неякісна продукція. При цьому будь-який споживач може самостійно визначити, наскільки якісна продукція. Про це повідомляє Новини України.

Експерти назвали кілька простих порад, як визначити якість м’яса.

✅ Стань частиною спільноти «Кут огляду» в facebook та запроси друзів!

 

Як визначити, чи було м’ясо замороженим. Для цього, як розповідає декан факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування Лариса Баль-Прилипко, досить в рукавичці, серветкою або через упаковку натиснути на м’ясо пальцем.

 

“Так, щоб на ньому залишилася невелика ямка. Якщо м’ясо відразу ж повернеться в попереднє положення і ямка вирівняється, м’ясо свіже і не заморожувалося. А якщо ямка залишиться, така продукція повинна викликати питання”, – говорить експерт.

Несвіже м’ясо можна визначити на запах. Навіть якщо продукція вимочувалася в різних розчинах, повністю перебити запах не вдасться. Перед покупкою, кажуть експерти, м’ясо обов’язково потрібно понюхати. Якщо є будь-які сторонні і неприємні запахи, його краще не їсти.

Як має виглядати м’ясо. Продукція на прилавку повинна бути в міру сухий. Чи не заветренной, але і без рідини в лотку. Якщо з м’яса тече – значить його заморожували. “Відносно кольору, це від рожевого до темного червоного з темним відтінком, залежно від того, що це за м’ясо”, – пояснює професор.

Не варто купувати м’ясо по акціях. Акційні пропозиції – це найчастіше продукція, термін зберігання якої закінчується. Тому купуючи м’ясо з великою знижкою, ви ризикуєте отримати неякісну продукцію. Крім того, зберігати таке м’ясо вдома не варто: воно може стати непридатним вже на наступний день навіть в холодильнику.

 «Кут огляду» ближче до читача!

✅ Коротко і по суті. Підписуйтесь на наш Telegram-канал

✅ Підтримай нас в  Instagram