В Арцизькій міськраді обговорили долю філії опорного закладу №1 в Глинці

В Арцизькій міськраді обговорили долю філії опорного закладу №1 в Глинці

Конфлікт навколо можливого закриття філії Арцизького опорного закладу освіти №1 (колишня загальноосвітня школа №3 в Глинці) перемістився до стін міської ради. Сьогодні в кабінеті міського голови Сергія Парпуланського відбулася робоча зустріч за участю депутатів та начальника відділу освіти, молоді та спорту Людмили Жосан, метою якої було обговорення подальшої долі навчального закладу.

Ініціатором оптимізації виступає відділ освіти. Його очільниця Людмила Жосан презентувала фінансове обґрунтування закриття філії. Головний аргумент - зміни у державній формулі розрахунку освітньої субвенції, з якої фінансуються зарплати педагогів. Відтепер держава виділяє кошти не на кількість ставок, а виходячи з фактичного наповнення класів та навчальних планів.

На запитання депутатів щодо реальної економії, адже загальна кількість учнів у громаді не зменшується, а педагоги будуть переведені до інших шкіл, Людмила Жосан відповіла, що економія бюджетних коштів відбудеться за рахунок перерозподілу навчальних годин та скорочення витрат на енергоносії та техперсонал філії.

Депутати міської ради висловили категоричну незгоду з виключно прагматичним підходом до освітньої реформи. Зокрема, депутат, який колись вчителював у третій школі,  Анатолій Афанасьєв наголосив, що освіта є довгостроковою інвестицією в майбутнє громади, а не комерційним прибутковим проєктом, тому ухваленню рішення має передувати детальний аналіз кожної цифри витрат.

Депутат Павло Целіков підняв питання кулуарності процесу, вказавши на відсутність конструктивного діалогу влади з мешканцями:

«Влада, тобто ми, мала завчасно попередити батьків, що філія закривається. І мова не про гроші, а про елементарну людяність. Мали ж сказати, що останній дзвоник був буквально останнім… Чому все робилося втиху? Обдзвонювали батьків першачків, казали, що філія закривається…»

Глибокий аналіз специфіки закладу надала депутат Ольга Добрякова, яка тривалий час пропрацювала директором в цій школі. Вона акцентувала увагу на географічній віддаленості мікрорайону Глинка, відсутності безпечних пішохідних зон до інших шкіл міста та небезпеці для наймолодших учнів.

«Школа в Глинці - це особлива школа. Це наче міська школа, але за своєю суттю, ментальністю це більш сільська школа. Один момент, який не враховують при всіх цих розрахунках - можливість, якщо є безпечна, пішохідна доступність до інших закладів освіти. Тобто, третя школа має надважливе, велике значення конкретно в цій місцевості. І казати про те, що поряд четверта чи п’ята школа недоцільно. Варто лише згадати про безпечність пішохідного шляху, а ще простіше це пояснити на ваших прикладах, коли ваша дитина через мости чи гори йде до школи», — зазначила Ольга Добрякова.

Депутат також нагадала присутнім, що спроби закрити цей заклад виникали й за попередніх каденцій, проте минулі скликання ради ніколи не ухвалювали рішення про повну ліквідацію, розуміючи високі ризики для шестирічних дітей. Шкільний автобус, за її словами, лише частково вирішує логістичну проблему, оскільки уроки в різних класах завершуються в різний час, і запізнення дитини на шкільний  рейс може призвести до її відмови від навчання взагалі.

Добрякова закликала колег подумати про подальшу долю будівлі закладу, яка має облаштоване укриття та доглянуте подвір'я, а також про соціальні наслідки:

«Чи вирішує хоч якусь проблему закриття філії? Це не просто школа, це останній культурний заклад, який залишився на території Глинки, який хоч якось ідентифікує владу. Чи є там ще щось від влади?

... Такі "гойдалки" щорічні,  чи закриють школу, чи не закриють, створюють хвилю, що діти, які живуть в Глинці, йдуть до інших шкіл. І таку нову розмову про закриття школа може не пережити».

Наприкінці виступу вона наголосила на історичній цінності споруди та необхідності предметного фінансового аналізу без зайвих скандалів:

«Ми маємо розуміти, що втрачаємо дуже серйозний культурний момент. В один момент закриваючи і не розуміючи, що далі!»

Депутати та керівництво громади домовилися провести наступну зустріч 22 червня.

До цієї дати профільні відділи мають підготувати детальні розрахунки, які б чітко продемонстрували, чи дійсно закриття філії принесе реальну економію для бюджету та дозволить суттєво підвищити заробітні плати педагогам інших шкіл громади за рахунок перерозподілу субвенції.

Питання закриття філії насправді не вирішено, оскільки таке рішення має бути проголосоване в міській раді. Судячи з настроїв депутатів та міського голови Сергія Парпуланського, не все так однозначно та песимістично.

 Редакція «Кут Огляду» продовжує тримати ситуацію під контролем.